2026. március 26-án konferenciát szerveztünk a Nehéz sorsú gyermekek pedagógiája címmel.

A nap folyamán nemcsak jogi kategóriákról és pedagógiai módszerekről beszéltünk, hanem arról a krisztusi szemléletről, amely képessé tesz minket arra, hogy meglássuk a gyermek mögött a traumát, a családi hátteret és a transzgenerációs örökséget.

Köszönjük előadóinknak a gondolatébresztő előadásokat:

Drs. Kees van der Vloed (Driestar Educatief) előadása rávilágított: az esélyegyenlőség a Biblia fényében nem csupán elv, hanem cselekvő szeretet. Külön köszönet: Zelenka Eszternek (Károli Gáspár Református Egyetem) a tolmácsolásért.


Böröcz Lívia (Református Szeretetszolgálat Alapítvány) és Dr. Szászi Andrea (Református Pedagógiai Intézet) előadásai segítettek megérteni, hogyan látják a világot azok a gyerekek, akik nap mint nap megküzdési stratégiákat kénytelenek építeni.

Pintérné Lázok Orsolya (Inklúziós Támogató Módszertani Program) előadásában hangsúlyozta a küszködés és a megküzdés közötti fontos különbséget, hogy mennyire fontos a gyerekek szükségletei mentén támogatni a fejlődésüket. A Pécsi Református Kollégium Nagyharsányi Általános Iskolájának vezetőjeként pedig konkrét példákon keresztül bemutatta az intézményében folyó inkluzív nevelés jógyakorlatát és tapasztalatait.

A kiscsoportos reflexiók során pedig őszintén beszélhettünk a mindennapi küzdelmekről és a valódi megoldásokról.

Kelemen Gabriella igazgató asszony zárta a rendezvényt: az esélyteremtés nemcsak feladat, hanem egy folyamatosan megnyíló lehetőség.

A nap üzenete: a nehéz sors nem végzet, ha értő figyelemmel és krisztusi szolidaritással fordulunk a gyermekek felé. Köszönjük minden résztvevőnek az értékes közös gondolkodást!

Hálásak vagyunk a résztvevő igazgatóknak, lelkészeknek és pedagógusoknak a nyitottságért!

A cél közös: olyan támogató környezetet teremteni az iskolában és a gyülekezetben, ahol minden gyermek esélyt kap a növekedésre.
Köszönjük mindenkinek, aki velünk tartott ezen a fontos szakmai napon!