Mit jelent az imádságos élet a Szentírásban? – Ószövetség (Olvasmány)

Elmélkedés a kapcsolatokról

Kapcsolat-okban élsz. A kapcsolat-aid egy részét a világháló-n keresztül ápolod. Ott vagy valamelyik közösségi portál, és figyeled, hogy a barátaid, ismerőseid közül ki van éppen online. Vagy lógsz a telefonodon, keresed a wifi lehetőséget, hogy elérd az internet-et, akár mobil-on, iphone-on. Jól ismered ezt a világot. Üzeneteket küldesz, chat-elsz, skype-olsz, posztolsz, megosztasz, like-olsz, kommentelsz. Reggel az az első dolgod, hogy megnézed, ki van fenn, este az utolsók között vagy, aki kilép. Van, hogy éjszakára is online maradsz, miközben egyébként alszol. Szüntelenül rajta vagy… és ha egyszer valami miatt megszakad a kapcsolat, lemerül a telefon, nem működik a wifi, lefagy  a gép, nincs internet, nincs térerő, akkor veszed észre, hogy szüntelenül rákapcsolódsz a világháló-ra, nélküle már nem is tudsz létezni.

 

Ilyen lehet az imádság is. Szüntelen…

Egy kapcsolat, ami nem szakad meg. A wifi mindig működik, hiszen Istennél nincs szerverhiba. Ő szüntelen online van. Az Ő neve mellett soha nem jelenik meg, hogy elfoglalt, nem elérhető. Ha Őt hívod, nem fogja mobil-ban egy géphang azt mondani: „A hívott fél pillanatnyilag nem kapcsolható.” Vele szüntelen megoszthatod, neki posztolhatod azt, ami benned van, ami veled történik, Ő mindig like-olni fog téged. Nála szüntelenül működik az internet. Már reggel, mikor felébredsz, kapcsolódhatsz Hozzá, este Vele zárhatod a napodat. Napközben is küldhetsz üzenetet Neki, Ő biztos figyelni fog rád. Ő szüntelen elérhető... és ezáltal bekapcsol a saját világháló-jába, új kapcsolatokat építhetsz, amikor közösen kapcsolódtok Hozzá, így egy különös közösségi portál tagja lehetsz.

         Gondold végig! Beszéljétek meg!

  • A fenti dolgok közül melyik nélkül nem tudod elképzelni a hétköznapjaidat? Miért?
  • Melyik foglalná össze számodra a többit? Válaszodat indokold!
  • Mit gondolsz, hogyan kapcsolhatók össze a kifejezések az imádsággal?
  •  Olvasd el az elmélkedést! Mit gondolsz róla?

       Imádságos élet a Szentírásban

Pál apostol ezt az Igét írja a thesszalonikai gyülekezetnek, amikor a keresztyén élethez ad útmutatást. De mit jelent ez? Hogy lehet szüntelenül imádkozni? Mit jelentett ez a Szentírásban? Az imádságról a Biblia azt mondja, hogy többféle imádság van. Ezek akár egy-egy imában együtt is megjelenhetnek, de külön-külön is.

 

Dicsőítés: amikor felismerve Isten nagyságát dicsőítjük Őt.

 

Bűnbánat: amikor felismerve saját korlátainkat, hibáinkat leborulunk Isten előtt.

 

Hálaadás: amikor végignézve az életünket felfedezzük, hogy mi mindent kaptunk Tőle. És ezt megköszönjük Neki.

 

Kérés: amikor Istenhez fordulva elmondjuk Neki a legmélyebb vágyainkat is. Azokat, amelyek igazán fontosak, és igazán a hasznunkra vannak, segít el is érni.

 

Közbenjárás: amikor nemcsak magunkért, hanem másokért is Istenhez fordulunk. Elé visszük azokat az embereket, akik fontosak a számunkra.

 

Szüntelenül imádkozni pedig azt jelenti, hogy kitartóan odafordulni az Istenhez. Nem csak a templomban és nem csak vasárnap, hanem mindennap, akár naponta többször is. Amikor éppen lehetőség adódik rá. Megköszönni, amikor éppen megéreztük, hogy Isten segített valamiben rajunk. Kérni, amikor éppen szükség van rá. Vagy éppen közbenjárni – ha látjuk, hogy családtagunknak, barátunknak, ismerősünknek arra van szüksége. A Biblia szerint az imádságos élet azt jelenti, hogy mindig kapcsolatban vagyunk Istennel. Élő kapcsolatban. Imakapcsolatban.

 

„Szüntelenül imádkozzatok!”

1Thesszalonika 5,17

 

      Feladattár

  1. Beszélgessetek arról, hogy milyen helyzetekben szoktatok imádkozni!
  2. Fogalmazd meg, hogy mikor nehéz imádkozni!
  3. Melyik imádságfajtát szoktad a legtöbbet alkalmazni?
  4. Mit gondolsz, miért kezek jelképezik az imádságot? Készítsetek fotósorozatot az imádságfajtákhoz a saját kezetekből!

DICSŐÍTÉS

Amikor elmondom Istenről, hogy milyen csodálatos. Like-olom Istent. Dániel az alábbi szavakkal dicsőítette az Urat, amikor megfejtette Nebu-kadneccar álmát:

BŰNBÁNAT

Elismerem, hogy bűnös vagyok. Nem másokra mutogatok, hanem leborulok Isten előtt, megbánva bűneimet. Nehémiás ezekkel a szavakkal imádkozott, amikor Babilonban hírt kapott Jeruzsálem romos állapotáról:

HÁLAADÁS

Nem felejtem el megköszönni Istennek mindazt, amit kaptam Tőle. Életemben minden ajándék, ezért adhatok mindig hálát Neki. Pál apostol örömmel, hála telt szívvel írja az efezusi gyülekezetnek, hogy Istennek hálás azért, mert létrejöhetett ebben a világvárosban egy olyan közösség, amely tagjainak a hite látható mások számára is.

KÉRÉS

Annyi minden van, amit szeretnék. Csak sorolnám és sorolnám. Meg is tehetem, mert Isten szövetségébe fogadott, ezért kérhetek Tőle. Jézus háromszor is kéri az Atyát, de nem a saját akaratát, hanem az Atya akaratát akarja teljesíteni. Úgy kér, hogy közben biztos abban, az Atya tudja, mi a legjobb Neki.

KÖZBENJÁRÁS

Sokszor nem tudom, hogy mi a jó a másiknak. Nehéz más helyett kérni, de fontos. Azért vagyunk közösségben, hogy egymást is hordozni tudjuk imádságban. Mózes többször könyörög a népért, mert ő meg tudja szólítani Istent. De nem könnyű ez a feladat neki.

Legyen áldott Isten neve örökkön örökké, övé a bölcsesség és a hatalom. Ő szabja meg a különböző időket és alkalmakat. Királyokat taszít el, és királyokat támaszt. Ő ad bölcsességet a bölcseknek és tudományt a nagy tudósoknak. Ő tárja fel a mélyen elrejtett titkokat; tudja, mi van a sötétségben, és nála lakik a világosság. Magasztallak és dicsőítlek én téged, atyáim Istene, mert bölcsességet és erőt adtál nekem, és most tudtul adtad, amit kértünk tőled, tudtul adtad nekünk a király dolgát. (Dániel 2,20—23)

Ó Uram, mennynek Istene, te nagy és félelmes Isten! Te hűségesen megtartod a szövetséget azokkal, akik szeretnek téged, és megtartják parancsolataidat. Fordulj hozzám figyelmesen, tekints reám, és hallgasd meg szolgád imádságát, aki most éjjel-nappal imádkozik előtted a te szolgáidért, Izráel fiaiért. Vallást teszek Izráel fiainak a vétkeiről, amelyeket elkövettünk ellened. Vétkeztem én is és atyám házanépe is! Nagy gonoszságot követtünk el ellened, mert nem tartottuk meg azokat a parancsolatokat, rendelkezéseket és törvényeket, amelyeket szolgádnak,Mózesnek adtál. (Nehémiás 1,5—7)

Én tehát, miután hallottam az Úr Jézusba vetett hitetekről és a bennetek minden szent iránt megnyilvánuló szeretetről, szüntelenül hálát adok értetek, amikor megemlékezem rólatok imádságaimban… (Efezus 1,15—16)

Abbá, Atyám! Minden lehetséges neked: vedd el tőlem ezt a poharat; mindazáltal ne úgy legyen, ahogy én akarom, hanem amint te. (Márk 14,36)

Atyám, ha nem távozhat el tőlem ez a pohár, hanem ki kell innom, legyen meg a te akaratod. (Máté 26,42)

Atyám, ha akarod, vedd el tőlem ezt a poharat, mindazáltal ne az én akaratom legyen meg, hanem a tied. (Lukács 22,42)

Folyton lázadoztatok az ÚR ellen, amióta csak ismerlek benneteket. Ezért borultam le az ÚR előtt. Negyven nap és negyven éjjel maradtam leborulva, mert azt mondta az ÚR, hogy kipusztít benneteket. Imádkoztam az ÚRhoz, és ezt mondtam: Ó, URam, URam, ne irtsd ki népedet, a te örökségedet, amelyet hatalmaddal kiváltottál, és erős kézzel kihoztál Egyiptomból! Emlékezz szolgáidra: Ábrahámra, Izsákra és Jákóbra, ne tekintsd e népnek a nyakasságát, gonoszságát, és vétkét! (5Mózes 9,24—27)

 

      Bibliai kvíz

  • Milyen testtartással imádkoztak általában a bibliai időkben?
  • Mikor fáradt el Mózes az „imádságban”? Kik segítettek neki?
  • Ki volt az az asszony, akit a templomban részegnek nézett a főpap, pedig imádkozott? Miért imádkozott?
  • Melyik próféta imádkozott a legextrémebb helyen? Hogyan került oda?
  • Ki volt az, aki oroszlánok közé került, mert imádkozott?
  • Kik mondták kinek: „taníts minket imádkozni”?
  • Pál és Szilász is imádkoztak. Milyen körülmények között voltak? Mit csináltak még az imádság mellett?