Gondold végig! Beszéljétek meg!
Jézus meggyógyítja a kapernaumi százados szolgáját
(Lukács 7,1—10)
Miután befejezte minden beszédét, amelyet a nép füle hallatára mondott, bement Kapernaumba. Egy századosnak volt egy szolgája, akit nagyon kedvelt, s aki most beteg volt, és haldoklott. Amint hallott Jézusról, elküldte hozzá a zsidók véneit, és kérte őt, hogy jöjjön el, és mentse meg a szolgáját.
Amikor odaértek Jézushoz, sürgetve kérték:
– Méltó arra, hogy megtedd ezt neki, mert szereti népünket, ő építtette a zsinagógát is nekünk. Jézus pedig elindult velük.
Amikor már közel járt a házhoz, a százados eléje küldte barátait, és ezt üzente neki:
– Uram, ne fáradj, mert nem vagyok méltó arra, hogy hajlékomba jöjj. Ezért magamat sem tartottam méltónak arra, hogy elmenjek hozzád, hanem csak szólj, és meggyógyul a szolgám. Mert én is hatalom alá rendelt ember vagyok, és nekem is vannak alárendelt katonáim. Ha szólok az egyiknek: Menj el – akkor az elmegy; és a másiknak: Jöjj ide – akkor az idejön; és ha azt mondom a szolgámnak: Tedd meg ezt – akkor az megteszi.
Amikor Jézus ezt meghallotta, elcsodálkozott rajta, és hátrafordulva így szólt az őt követő sokasághoz:
– Mondom nektek, Izráelben sem találtam ekkora hitet. Amikor a küldöttek visszatértek a házba, a szolgát egészségesen találták.
A kapernaumi százados római katona létére építtetett zsinagógát, hogy istentiszteleti helyük legyen a város lakóinak. Hitét az egész város elismerte, hiszen egyáltalán nem volt jellemző, hogy a zsidók vénei kiálljanak egy római katona mellett, és azt mondják, hogy méltó arra, hogy egy rabbi, azaz Jézus elmenjen hozzá. Üzenete azt jelentette Jézusnak, hogy a katona hisz az Ő hatalmában. Elismerte a százados, hogy Jézus ereje mindenre elég. Ezzel a Krisztusban való bizalmát ismerte el.
A kapernaumi százados zsinagógát épített. Így hétről hétre összegyűlhettek az emberek, hogy tiszteljék Istent. Istent tisztelni sokféleképpen lehet. Az vesz részt igazán Isten tiszteletében, aki nem csak jelen van egy istentiszteleten, hanem hitével, imádságával és tetteivel válaszol mindarra, amit ott hall. Ez a százados megélte ezt azáltal, hogy nemcsak szavakkal fejezte ki, hanem cselekedett.
Zsinagóga: a görög eredetű szó jelentése: az összejövetel helye. Így nevezték azokat az épületeket, amelyeket a zsidók istentiszteleti helyként használtak. Az építmények hossztengelyét Jeruzsálem irányába tájolták. A nép állt, a véneknek volt csak ülőhelyük, az asszonyok számára külön helyet tartottak fenn. A zsinagógai istentisztelet kötött részeihez imádságok, hitvallás, az Ároni áldás tartozott, míg a változó részben mindig felolvastak az Írásból, és az ahhoz fűzött magyarázatból.
A kapernaumi zsinagóga romjai
Tudod-e?
Kálvin János jelmondata: „Szívemet égő áldozatul az Úrnak szentelem.” Ezáltal fejezte ki, hogy egész élete istentisztelet, ami nem csak hitében, hanem cselekedeteiben, munkáiban is megnyilvánult.
„Én is meg fogom neked mutatni cselekedeteim alapján a hitemet.”
Jakab 2,18
Bibliai kvíz
Feladattár