(Máté 25,1–13)
Gondold végig! Beszéljétek meg!
Készenlét:
„A közalkalmazott rendkívüli munkaidőben a feladatok folyamatos ellátása érdekében, a munkavégzésre készen áll, és értesítés esetén a munkavégzés helyén megjelenik. A készenlét időtartama alatt a készenlétre beosztott köteles gondoskodni a munkára képes állapotának megőrzéséről, és arról, hogy 40 perc alatt a munkavégzés helyére érjen.”
A Magyar Református Szeretetszolgálat, a Tiszántúli Református Egyházkerület, valamint a Debreceni Református Egyházmegye az elmúlt évek természeti katasztrófái hatására egy kiképzett, gyors reagálású tiszántúli készenléti csoportot hoz létre, amely kész és képes a térségben adódó természeti csapások után segítséget nyújtani.
Jézus is beszél a készenlétről. Aki az Ő tanítványa, az ilyen készenlétben várja az Ő eljövetelét. Minden keresztyén várja Jézus visszajövetelét, de nem mindegy, hogy hogyan. A hitben sokszor nehéz kitartónak lenni. Fellángol, majd csak pislákol, vagy éppen nem is ég. Erről szól Jézus példázata, amelyet a kor esküvői szokásaiból merített. A menyasszony a szülői háznál várta a vőlegényt. A nyoszolyólányok is vele voltak, de amikor hír jött a vőlegény érkezéséről, akkor elé mentek mirtuszágakkal, és az este miatt mécsesekkel, így kísérték a lakodalmas házhoz. Jézus okosnak nevezi az előrelátó lányokat, akik kitartottak, és felkészülten várták a vőlegényt. Balgának azokat, akik ráérősen várakoztak.
A példázat arra tanít bennünket, hogy Jézus olyan, mint a vőlegény, aki majd valamikor megérkezik. (Visszajön az utolsó ítéletkor.) Kétféleképpen várhatjuk Őt:
Jézus arra bátorít, hogy legyünk kitartóak és felkészülten várjuk az Ő visszajövetelét!
Jézus a kitartásról tanít
(Máté 25,1—3)
Akkor hasonló lesz a mennyek országa ahhoz a tíz szűzhöz, akik vették a lámpásukat, és kimentek a vőlegény fogadására. Öt közülük balga volt, öt pedig okos. A balgák ugyanis, amikor magukhoz vették lámpásukat, nem vittek magukkal olajat, az okosak viszont lámpásukkal együtt olajat is vittek korsókban.
Mivel pedig a vőlegény késett, mindnyájan elálmosodtak, és elaludtak. Éjfélkor azután kiáltás hangzott:
– Íme, a vőlegény! Jöjjetek a fogadására!
Ekkor ezek a szüzek mind felébredtek, és rendbe hozták lámpásukat.
A balgák így szóltak az okosakhoz:
– Adjatok nekünk az olajotokból, mert lámpásunk kialszik.
Az okosak így válaszoltak:
– Hátha nem lesz elég nekünk is meg nektek is:
menjetek inkább a kereskedőkhöz, és vegyetek magatoknak!
Amíg azok vásárolni voltak, megjött a vőlegény, és akik
készen voltak, bementek vele a menyegzőre. Azután bezárták az ajtót.
Később megérkezett a többi szűz is, és így szóltak:
– Uram, uram, nyiss ajtót nekünk!
Ő azonban így válaszolt:
– Bizony, mondom nektek, nem ismerlek titeket.
Vigyázzatok tehát, mert sem a napot, sem az órát nem tudjátok!
„Ezért legyetek ti is készen,
mert abban az órában jön el
az Emberfia, amelyikben nem is gondoljátok!”
Máté 24,44
Tudod-e?
A parúzia (görög eredetű szó) eljövetelt jelent. Jézus második eljövetelére utal, amit megígért a tanítványainak, és azóta is várjuk, hogy visszajöjjön. Az őskeresztyének körében némelyek feladták a munkájukat, nem törődtek semmivel, mert azt gondolták, minek, ha Jézus úgyis hamarosan visszajön.
Bibliai kvíz
Feladattár