6. Jézus önmagáról tanít

       Gondold végig! Beszéljétek meg!

  • Ugye, ismerősek a fenti jelek? Mit gondolsz, miért alakultak ki ezek?
  • Mit fejeznek ki? Te mikor használod őket?
  • Istennel kapcsolatban vannak-e olyan jelek, szimbólumok, amelyeket ismersz és használsz? Sorold fel azokat!

Amikor Jézus a földön járt, tanítványai megismerhették mint embert. Vele élték a mindennapjaikat, Vele vándoroltak Galilea-szerte, Vele járták be Jeruzsálemet, részesei voltak a csodáinak, ámulattal hallgatták, amikor beszélt az emberekkel, vagy amikor tanította őket.

Jézus tudta, hogy ezek olyan tapasztalatok, amelyekből a tanítványok sokat tanulhatnak. Még akkor is, ha nem mindig értik, hogy miért is történik mindez. Éppen ezért beszélt saját magáról olyan képekben, amelyeket könnyen megérthetett mindenki. Szimbólumokat használt. Hétköznapi dolgok, hétköznapi eseményekhez kapcsolva, mégis fontos üzenettel bírnak.

Jézusnak ezeket a mondatait „Én-mondások”-nak nevezzük. Ezekben Jézus bemutatkozik. Többről is beszél azonban. Ezek a mondások az Isten és ember kapcsolatáról szólnak. Minden egyes jelkép arra utal, hogy Jézusban van az embernek egyetlen egy lehetősége arra, hogy az Istennel való viszonya a bűneset után rendeződjön, és ez pedig a Jézus Krisztusban való hit.

„Én vagyok

az élet kenyere.”

János 6,35

Mit mond Jézus önmagáról?

Az 5000 ember megvendégelése után a sokaság szeretne olyan kenyeret kapni, mint Izráel népe a pusztai vándorlása során kapott, ahol Isten mindennapos gondoskodását élhették meg. Jézus szembeállítja a földi kenyeret és a mennyei kenyeret, a mulandót és az örökkévalót. Jézus maga az örökkévaló, aki annyira az életünk része lehet, ahogy a mindennapi kenyerünk.

 

„Én vagyok

a világ világossága.”

János 8,12

Jézus a lombsátrak ünnepén, a fáklyákkal kivilágított templomra tekintve a zarándokoknak mondja el ezt a mondatát. A világ sötétségben van, mert elszakadt Istentől, a világosság az Isten közelségének a jelképe. Isten a világosság Atyja, akitől minden jó származik. Jézus az, aki a sötétségbe világosságot hozott.

 

„Én vagyok
az ajtó.”

János 10,9

Jézus a vakon született meggyógyítása után használja az akol és az ajtó képét. Hiába közösítették ki a meggyógyult vakot a zsinagógából, hiába zárták ki a közösségből, Jézus egy új közösséget nyitott számára, mert Ő összeköt az Atyával, és rajta keresztül léphetünk be mi is ebbe a közösségbe: az Isten országába.

„Én vagyok
a jó pásztor.”

János 10,11

Izráel népe pásztornép volt. Az Ószövetségben sokszor szerepel Isten népe úgy, mint Isten nyája. Már Dávid is megírta a 23. zsoltárban, hogy „Az Úr az én pásztorom…” Azonban Jézus nemcsak Izráelt tekinti nyájnak, hanem minden embert. Ő vezeti a hívőket, gondoskodik róluk. Ennek a biztonsága járhat át bennünket, mert tudjuk, hogy nem hagyja el azokat, akik Benne hisznek.

„Én vagyok

a feltámadás
és az élet.”

János 11,25

Jézus Mártának mondja ezt a mondatot, amikor vigasztalja Lázár halála miatt. Márta hamarosan megtapasztalja, hogy Jézusnak hatalma van a halál felett, mert Ő az élet. Az örök élet. Jézus az, Aki által mi is feltámadhatunk, és Aki által élhetünk. Nemcsak Mártának, neked is szól Jézus szava.

„Én vagyok az út,

az igazság
és az élet.”

János 14,6

Jézus a tanítványoknak mondja el ezt a mondatot a búcsúbeszédében. Megmutatja ebben, hogy az Atyához csak Rajta keresztül mehetünk. Ő hozta el a világba ennek az igazságát, ezáltal megnyitva az életet mindenki számára, aki rálép erre az útra. Ha az úton vagy, mert megismerted Krisztusban Isten igazságát, akkor tiéd az élet.

 

„Én vagyok a szőlőtő,

ti a szőlővesszők:
aki énbennem marad,
és én őbenne,
az terem sok
gyümölcsöt...”

János 15,5

Jézus ezt a mondatot akkor mondja, miközben beszél a szenvedéséről, haláláról, a tanítványoknak pedig szeretne útmutatást adni, arra az időre, amikor már nem így lesz velük. A Vele való kapcsolat hoz gyümölcsöző életet. A te életednek is akkor lesznek igazi gyümölcsei („szeretet, öröm, békesség, türelem, szívesség, jóság, hűség, szelídség önmegtartóztatás” – Gal 5,22), ha olyan szorosan kapcsolódsz Jézushoz, mint a szőlővessző a szőlőtőhöz.

 

        Bibliai kvíz

  • Ki segített az öt kenyérrel és a két hallal az 5000 ember megvendégelésénél?
  • Milyen zarándokünnepeket ismersz? Sorold fel!
  • Milyen napon gyógyította meg Jézus a vakon születettet?
  • Sorolj fel bibliai pásztorokat!
  • Hány napig feküdt Lázár a sírban?
  • Ki tiltakozik a tanítványok közül a lábmosás ellen?
  • Milyen bibliai gyümölcsöket ismersz?

 

 

 Feladattár

  1. Számodra melyik „Én vagyok” mondás fejezi ki legjobban Jézust? Miért?
  2. Tanuld meg azt, és még egyet ezek közül!
  3. Tudjuk, hogy Jézus a hétköznapi élet képeivel beszélt magáról. Szerinted ma milyen hasonlatokkal mutatkozna be Jézus?