3. Ézsaiás próféta elhívása

Lehetetlen küldetés – Mission Impossible

Eredetileg egy akciófilm-sorozat címe volt, amely nagy népszerűségre tett szert. Később négy mozifilm folytatta a sorozat által megkezdett kémügyeket. A történetek lényege, hogy különleges titkos ügynökök egy csoportja titkos akciókat hajt végre különböző, nagy formátumú, nemzetközi bűnözők ellen.

A történetek elején a csoportvezető egy nyilvános helyen kap egy adathordozót. Ezután egymaga végighallgatja az információkat az aktuális feladatról. Az üzenetben mindig szerepel, hogy „Ha neked vagy társaidnak baja esik, a szervezet tagadni fogja, hogy bármit tudna az ügyről!”, valamint, hogy „az üzenet öt másodpercen belül megsemmisül”.  A vezető ezután vázolja a csoport tagjainak a megbízás körülményeit, és kidolgozzák, hogy kinek mi lesz a feladata. Ezután a csoport végrehajtja a küldetését.

       Gondold végig! Beszéljétek meg!

  • Olvasd el a szöveget, és nézd meg a képet! Mi a hasonlóság és a különbség a kettő között?
  • Te milyen feltételekkel vennél részt egy küldetésben?
  • Kitől fogadnál el megbízást valamilyen feladatra?

        Tudod-e?

A misszió szó jelentése: küldeni, küldetés. Ézsaiást Júda népéhez küldte Isten az Ő üzenetével. Jézus a tanítványait is elküldte az egész világra, hogy beszéljenek Róla, adják tovább, amit Tőle hallottak.

Egy önként vállalt küldetés (Ézs 6)

Fontos feladatot, küldetést mindig is kaptak emberek, akár uralkodótól, akár katonaként. A Szentírásban legtöbbször Isten bíz meg valakit ilyen küldetéssel, ahogy azt a következőben is olvashatjuk.

 

Jeruzsálem, Kr. előtt 700-as évek

Felelet:

„Az igaz hit ismeret, amelynél fogva igaznak tartom mindazt, amit Isten az ő igéjében nekünk kijelentett. Ám egyúttal szívbéli bizalom is, amelyet a Szentlélek ébreszt bennem az evangélium által, hogy Isten nemcsak másoknak, hanem nekem is bűnbocsánatot, örök igazságot és üdvösséget ajándékoz, ingyen kegyelméből, egyedül Krisztus érdeméért.” (21. kérdés-válasz)

 

1. A hit ismeret és bizalom

A dávidi királyság ereje, Salamon gazdagsága már a múlté, de a világpolitikai helyzet miatt megint megerősödhetett ez a kis ország, Júda királysága, ahol a trónon mindig Dávid utódai uralkodnak, ahol a szomszéd országok sokféle istensége helyett még mindig vallják, hogy az Úr az Isten.

Történetünk idején, Uzzijjá király utolsó évében, úgy látszik, hogy minden a legnagyobb rendben van. A király hosszú – 50 évnyi – uralkodása a jólét boldog korszaka volt. Legalábbis így tűnik Jeruzsálemben. Az emberek élik a hétköznapi életüket, végzik a munkájukat, együtt vannak a családjukkal. Az utca békés. Az előkelő embereket tisztelettel köszöntik, a piacokon az árusok örömmel kínálják a portékáikat, a vevők meg jókedvűen alkudnak rá. Az asszonyok a legújabb divat szerint öltöznek, csillogó ékszereket hordanak. Megünneplik az ünnepeiket, bemutatják az áldozatokat. De ez csak a látszat. Mert az ítéleteik igazságtalanok, a bálványimádásban is részt vesznek, és nem Istent követik. Északról már érkezik a veszedelem, Asszíria, a feltörekvő birodalom készül bekebelezni az országot. A külső fenyegetés mellett talán a belső látszat-béke még fenyegetőbb. Mert kevesen vannak azok, akik igazán jólétben élnek. Néhány gazdag bőségesen részesül a javakból, de egyre több a szegény, akiket kizsákmányolnak. Az igazságot adják-veszik. Akinek több pénze van, az nyer. A templomban zajlanak az istentiszteletek, bemutatják az áldozatokat, de mindez üressé válik. Ebben a feszült helyzetben egyre nehezebb a szerint a hitvallás szerint élni, hogy egyedül az Úr az Isten.

 

A küldetés

Isten azonban egy küldetéssel bíz meg egy embert, Ézsaiást, aki előkelő családból származik és bejáratos a királyi udvarba. Pont alkalmas arra, hogy ott legyen, ahol a döntések születnek. Nem titkos, de emberileg ez egy lehetetlen küldetés. Csakhogy itt nem csak az emberi rész számít. Ézsaiás látja a jeruzsálemi élet visszásságait, eljut hozzá is a közelgő ellenség híre. De Isten szeretné, ha nemcsak ezt látná. Ezért, amikor megbízza a küldetéssel, akkor egy résnyire kinyitja számára az Ő országának kapuját, és megengedi, hogy betekintsen oda. Ézsaiás így írta le ezt:

 

Uzzijjá király halála évében láttam az Urat, amint egy trónon ült. Magasztos volt és felséges; palástja betöltötte a templomot. Szeráfok álltak mellette, hat-hat szárnya volt mindegyiknek: kettővel az arcát takarta el, kettővel a lábát takarta el, kettővel pedig repült.

Ezt harsogták egymásnak felváltva: Szent, szent, szent a Seregek Ura, dicsősége betölti az egész földet!

A hangos kiáltástól megremegtek a küszöbök eresztékei, és a templom megtelt füsttel.

Ézsaiás 6,1—4

 

Ézsaiás megrémült attól, hogy látta Istent. Ez azonban nem tántorította el a küldetése teljesítésétől. Ráébresztette arra, hogy még nincsenek meg az eszközei, hogy teljesítse ezt a feladatot. Nem alkalmas arra, hogy Isten szavát továbbadja, mert ő is a látszatbéke országában él. A látszatjólét mindennapjait szokta meg, ezért szüksége van a megújulásra, a megtisztulásra. Isten angyala parázzsal tisztította meg Ézsaiás legfontosabb eszközét a küldetéshez, a száját. Ezzel az eszköze, a fegyvere a kezében, pontosabban a szájában van már. Isten azonban nem automatikusan küldte el őt ezek után sem, hanem megkérdezte tőle:

– Kit küldjek el, ki lesz a követünk?

Ézsaiás ezután így válaszolt:

 

„Itt vagyok, engem küldj!”

Ézsaiás 6,8

 

      Feladattár

  1. Nézz utána, hogy mik a szeráfok!
  2. Hasonlítsd össze a filmbeli üzenetet Isten Ézsaiásnak mondott szavával!
  3.  Mi a legfontosabb különbség?
  4. Mit gondolsz, téged kihez küld Isten?
  5. Miért nehéz egy ilyen küldetés teljesítése?

 

Bibliai kvíz

  • Ki volt Ézsaiás?
  • Mit tudsz az elhívásáról?
  • Mi volt a Szentek Szentje?