26. Magyar protestánsok a magyar irodalomban

        Gondold végig! Beszéljétek meg!

  • Nézd meg a költők, írók idézeteit! Melyik tetszett a legjobban? Miért?
  • Melyik szerzőt ismered? Mit tudsz az életéről?
  • Melyik ezek közül az idézetek közül hitvallás, melyik könyörgés, melyik tanítás?
  • Mit gondolsz, milyen élethelyzetben fogalmazódhattak meg ezek az írások?

       Tudod-e?

Az akrosztichon: versfőkbe (vagy a vers más részébe, így a sorvégre) rejtés. Azaz valamilyen információnak, például a szerző nevének vagy üzenetének elhelyezése. Az ilyen költeményekben a sorok kezdőbetűi összeolvasva egy nevet vagy mondást tartalmaznak. A reneszánszban divat volt, Balassi Bálint is élt vele.

A hit kifejezésének lehetősége: az írás

Már a Biblia is tartalmaz költeményeket, melyek legtöbbször imádságok, himnuszok, mint például a zsoltárok. A reformáció és az irodalom kezdettől fogva szervesen összekapcsolódott. A reformáció tanításait többnyire külföldön tanuló diákok hozták haza, s szinte mindegyiküknek volt irodalmi tevékenysége is. Nem véletlen, hogy más országokhoz hasonlóan nálunk is a Szentírás lefordításának nagy munkája meghatározó szerepet játszott a magyar nyelv elterjedésében és színvonalas használatában.

A reformáció a 16. században megteremtette azokat a sajátos irodalmi műfajokat is, melyeket az írók, költők később is használnak. Ezek egy része az istentisztelethez, liturgiához kötődő egyházi szellemű művek: prédikációk, imádságok, lelki énekek, versek, zsoltárok és parafrázisaik (átirataik), de ide kapcsolhatóak a hitviták, melyek sokszor drámában tükröződnek, verses bibliai históriák, a magyar nép szenvedéseit bemutató jeremiádok.

Az irodalmi megnyilatkozás elsősorban az Istennel való kapcsolatot fejezi ki, egyéni vagy közösségi módon. A protestáns írók, költők a Szentírás ismeretét, lelkületét beépítik költészetükbe, írásaikba, ezzel fogalmazva meg hitvallásukat, könyörgéseiket, figyelmeztetésüket, kétségeiket. A leírt szavak kifejezik, segítik számukra és olvasóik számára is az Isten-kapcsolat megélését, elmélyülését.

 

        Bibliai kvíz

  • Hány könyvből áll a Zsoltárok könyve?
  • Kinek van még éneke a Szentírásban a zsoltárokon kívül? Emlékezz olyan történetekre, ahol valaki Istent magasztalta!
  • Olvasd el a Krisztus-himnuszt a Filippi 2,5–11-ben!

 

Feladattár

  1. Keresd meg az énekeskönyvedben a Balassi-énekeket!
    Énekeljétek el közösen azt, amelyik legjobban tetszik!
  2. Ki a kedvenc költőd? Nézz utána, hogy vannak-e istenes versei!
  3. Melyik regényben jelent meg valamilyen formában Isten, az istentisztelet,  az egyház, azok közül, amelyiket olvastad? Oszd meg a többiekkel!