23. Imádkozzál és dolgozzál!

A munka Isten által adott feladatunk

Már megint felkelni. Már megint egy új nap. Már megint hétfő, a legnehezebb. Már megint témazárót írunk. Tanultam, de már megint nem eleget. Délután már megint edzés, hétvégén meccs. A tesómra is már megint nekem kell vigyázni. Ma már megint én vagyok a soros a mosogatásban is.

        Gondold végig! Beszéljétek meg!

  • Válaszd ki az egyik monológot a fentiek közül!  Választásodat indokold!
  • Alkossatok csoportokat a választás szerint, és egészítsétek ki a rátok vonatkozó dolgokkal a felsorolást!
  • Adjátok elő a többieknek a kiegészített változatot!
  • Melyik csapat volt meggyőzőbb? Miért?

Imádkozzál és dolgozzál!

A bencés rend jelmondataként vált ismertté ez a gondolat, de tökéletesen kifejezi azt, amire Isten a munkát szánta. Isten nem átokként adta az embernek a munkát. Már a teremtéskor is kapott az első emberpár feladatot: művelnie és őriznie kellett az Éden kertjét. A bűneset eredménye, hogy a munka kemény, és néha eredménytelen. A Tízparancsolatban arra is utat mutatott Isten, hogy hogyan lehet helyes egyensúlyt tartani. A 4. parancsolat arról szól, hogy ideje van a feladatok elvégzésének, és ideje a pihenésnek, feltöltődésnek is.

Az imádsággal végzett feladatok más „szájízűek”. Ezeknek a feladatoknak, az ilyen munkáknak öröme van. Elkérhetjük Istentől a feladatainkat. Kérhetünk Tőle erőt azok elvégzéséhez, akár iskolai feladatról, házimunkáról vagy majd felnőttként a munkahelyünkön végzett feladatokról is legyen szó. Sőt: dolgozhatunk úgy, hogy a munkánk önmagában is imádsággá lesz. Azért, mert abból, ahogyan elvégeztük a feladatainkat, az is nyilvánvaló lehet, hogy követjük és szeretjük az Istent.

Játék a szavakkal: Orando et laborando

 

        Bibliai kvíz

  • Melyik parancsolat beszél a munkáról?
  • Mi volt a foglalkozása eredetileg Dávid királynak?
  • Milyen munkával tartotta el magát Pál apostol?
  • Milyen bibliai foglalkozásokat ismersz? Sorold fel!

Ora! – Imádkozz!

Az ősi bencés mondat első fele arra szólít fel, hogy lépjünk kapcsolatba Istennel. A középkori szerzetesek imádsággal kezdték és imádsággal fejezték be a napot. De napközben is többször voltak imaórák, amikor zsoltárokat imádkoztak.

 

Labora! –  Dolgozz!

Az imádság – munka ritmusa jellemezte a szerzetesek életét. Tudták azt, hogy mindkettő Istentől rendelt feladatuk. A munkához erőt az imádság adott, a munkában megfáradtat az imádság pihentette. A bencés jelmondat második fele arra tanít, hogy a munka Istentől adott feladatunk. Ezt Istentől elkérve és elé víve lehet végezni.

 

 

Oratórium – imaterem, az imádság helye

Az imádság helye nem csak ma, régen is bárhol lehetett. A kolostorokban egy kisebb helyiség az oratorium. Itt gyűltek össze a szerzetesek imádkozni. Elkülönülve a hétköznapi tevékenységek helyszínétől, eltávolodva a világtól, elcsendesedve a zajoktól. Mert ez az imádság helye. A Debreceni Református Kollégium imatermét is így nevezik.

 

 

Laboratórium – munkahely, ahol dolgozni lehet

Elmélyülten, együtt másokkal, belemerülve, aprólékosan, kitartóan, újra és újra nekikezdve, fáradtan vagy fáradhatatlanul, kísérletezve. Az oratóriumból ide vezet az út. Innen az oratóriumba visz vissza.

 

Orando – Imádkozva

A Debreceni Református Kollégium jelmondata nem felszólít, hanem egy tapasztalatot közvetít: csak imádkozva működnek a dolgok az ember életében. Aki imádkozva indul egy napnak, az a nehézségekre is más lelkülettel tekint. Imádkozva készül a feladataira, imádkozva osztja be az idejét. Egy alaphozzáállás. Az élete része az imádság. Nem felszólításra, hanem természetesen, magától értetődőn.

 

Laborando – Dolgozva

Nem egy ritmusban váltakozva, hanem egyszerre van jelen mindkettő. Imádkozva dolgozni, dolgozva imádkozni. Aki így éli meg a hétköznapjait, annak a munkája öröm, az imádság felüdülés. Ahogy végzi a munkáját valaki, azzal is imádkozik, azzal is dicséri Istent. Természetesen, magától értetődőn.

A Debreceni Református Kollégium Oratóriuma

Kémiai laboratórium

A Debreceni Református Kollégium része

a Debreceni Református Hittudományi Egyetem

 

Feladattár

  1. Mit jelent számodra a munka? Fogalmazd meg tömören!
  2. Melyik részét szereted a „munkádnak”? Miért?
  3. Milyen feladatokat nehéz elvégezned a hétköznapokban?
    Írj imádságot, amiben erőt kérsz ehhez!
  4. Készíts interjút a családodból valakivel a munkájáról!
  5. Van-e iskoládnak jelmondata? Ha van, mit jelent számodra?