20. A protestánsok küzdelmei

        Gondold végig! Beszéljétek meg!

  • Mit jelentenek számodra ezek a szavak?
  • Hogyan függenek ezek össze a szavak egymással?
  • Melyik áll legtávolabb tőled? Miért?
  • Melyik az ezek közül, amiért felvállalnád, hogy rossz szemmel néznek rád?

A reformáció évszázadában az ország három részre szakadása idején adott vigasztalást, reménységet sok protestáns prédikátor igehirdetése. Isten Igéje közel került hozzájuk, aminek hatására a 16. század végére a lakosság 90%-a áttért a protestáns hitre.

De ahogy a katolikus egyház, elsősorban a Habsburg uralkodó támogatásával megerősödött, elkezdődött az ellenreformáció. Pázmány Péter, esztergomi érsek, kiváló igehirdetéseivel, személyes meggyőzésével visszatérített a protestáns nemesi családok közül jó néhányat a katolikus hitre. A vallásgyakorlat szempontjából az „akié a föld, azé a vallás” elve érvényesült. Azaz, amilyen vallású volt a földbirtokos, azt kellett követnie a jobbágyoknak is.  Sokszor erőszakos módon térítették vissza a jobbágyokat a katolikus vallásra. Hazánkban ma már természetes, hogy bárki bármikor elmehet a saját templomába, de ez nem mindig volt így. Hosszú küzdelem vezetett a Türelmi rendelet (1781) elfogadásáig, amely lehetőséget adott arra, hogy a protestánsok is templomot építhessenek.

 

Harc a vallás gyakorlásának szabadságáért

„…legyen szabad ugyanazon nem katolikusoknak, vagyis az ágostai és a helvét hitvallásúaknak… magán imaházakat oly módon felépíteni, hogy ezeknek se tornyuk, se harangjuk, se közútról nyíló bejáratuk – olyan, mint a nyilvános templomoknak van – ne legyen…”

II. József által kiadott Türelmi rendelet (részlet)

 

Három jelképen keresztül érthető meg az, hogy mit is jelentett a Türelmi rendelet a protestánsok számára: főút, harang, torony.

A FŐÚT

Ebben az időben a főút, amin az uralkodó szerint mindenkinek járni kellett, a katolikus vallás volt. A protestáns vallások csak mellékutak lehettek.

A küzdelmek közepette mindig megjelentek különböző törvények, rendeletek, amelyek kivívták a szabad vallásgyakorlatot. 1606-ban a Bocskai szabadságharcot lezáró bécsi béke engedélyezi a nemesek, a városok, a végváriak számára, hogy szabadon gyakorolják vallásukat.

 

A HARANG

Hangja messze zeng, hívogat istentiszteletre, figyelmeztet a veszélyre. Ezért nem jó, ha a protestánsoknak van harangja, ne jusson messzire a hívogatás, a figyelmeztetés.

Az ellenreformáció következménye volt a gyászévtized is (1671–1681), amelyben a protestáns lelkészeket gályarabságra vitték. Ebben a helyzetben nem lehetett szabadságról beszélni. Hiszen sokan félelemből döntöttek a régi vallás mellett. Többen inkább a szenvedést, az üldöztetést, a bujdosást, a száműzetést vállalták, csak hogy gyakorolhassák hitüket.

A 17. század végén megjelenő rendelet engedélyezi a nagyobb városokban, hogy közösen összegyűljenek istentiszteletre, de másutt csak egyénileg gyakorolhatták hitüket. A 18. században a Rákóczi-szabadságharcot lezáró szatmári béke biztosította a katolikusok, reformátusok és evangélikusok szabad vallásgyakorlatát. De mégsem voltak egyenlő jogaik. A vegyes házasságokat csak katolikus pap köthette, a katolikus ünnepeket meg kellett tartani, aki katolikusból protestáns hitre akart térni, súlyos büntetést kapott, a tisztségviselőknek Szűz Máriára kellett esküt tenni.

 

A TORONY

Messziről látszik, irányt mutat az útkeresőnek az Isten házához. Kimagaslik, akkor is, ha nem hivalkodó. Nem rejthető el, nem bújik meg, bátran vallja, hogy felfelé mutat.

Az erőszakos rekatolizációt a csendes követte. A 18. században már békésebb eszközöket alkalmaztak. II. József Türelmi Rendelete mutatja ezt 1781-ben. Már nem csak a nagyobb városokban lehetett gyakorolni a vallást szabadon. Ahol 100 nem katolikus család élt, lehetett építeni templomot, iskolát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ez az elnyomás nem törte meg református elődeinket, hanem megerősödtek hitükben. A hitviták folyamatosan arra sarkallták őket, hogy minél világosabban és érthetőbben fogalmazzák meg tanaikat. Az ellenreformáció időszakban az igehirdetések segítettek sokat abban, hogy a hívek a hittételeket világosan értsék és megtanulják.

Miközben a Habsburg Birodalomban folyt a küzdelem a vallásszabadságért, a reformáció után 50 évvel Erdélyben, Tordán már törvényben mondták ki, a világon először, a vallásszabadságot.

       Tudod-e?

…hogy a világban ma is számos országban üldözik a keresztyéneket. Ezekben az országokban főleg az iszlám vallás vagy olyan politikai rendszerek az uralkodók, amelyek az ateizmust képviselik.

Nemzetközi honlapokon olvashatsz angolul/németül ezekről az üldözésekről, és arról is, hogy bekapcsolódhatsz az imádságba az ott élő keresztyénekért. Nézz utána!

 

„…ahol az Úr Lelke, ott a szabadság.”

2Korinthus 3,17

 

        Feladattár

  1. Nézz utána, hogy mikor épült a templomotok! Milyen jellegzetességei vannak?
  2. Hol van a környéketeken a Türelmi rendelet hatására épült templom? Járj utána!
  3. Bántottak már a hitedért? Hallottál már olyat, amikor valakit csúfoltak a hitéért?
    Meséld el!
  4. Fogalmazd meg, hogy számodra milyen üldöztetést lenne a legnehezebb elviselni!
  5. Imádkozzatok azokért, akiket ma üldöznek a hitükért!