6. A NYUGALOM NAPJA

„Emlékezz meg a nyugalom napjáról…”

(A 4. parancsolat)

 

 

Mire szánod az idődet?

 

Gondold végig! Beszéljétek meg!

  • Ha szabadon tervezhetnéd a hét minden napját, hogyan nézne ki az időrended?
  • Mit írnál a kérdőjel helyére?
  • Tervezd meg úgy a vasárnapodat, hogy Istennel is tölts időt!
  • Keress példákat arra, hogyan tölthetsz időt Istennel!
  • Beszélgessetek arról, hogyan lehet a vasárnapnak fontos része az istentisztelet!

 

A parancsolat jelentése

  • A parancsolat az Istenre szánt időről szól. Az időt is Isten teremtette. De nem csak azért adta, hogy mindig dolgozzunk. Teremtett időt a pihenésre, feltöltődésre is.
  • A 4. parancsolat a pihenésre szánt időt a „nyugalom napjának” nevezi. Ezt Isten megáldotta és megszentelte.
  • A nyugalom napját azért adta Isten, hogy megpihenj, és Vele találkozhass.
  • Ma a nyugalom napját vasárnapnak nevezzük.
  • A vasárnap megszentelése az is, ha istentiszteletre mész, imádkozol, Istennel és a családoddal vagy együtt.

 

 

„Emlékezz meg a nyugalom napjáról,
és szenteld meg azt!”

2Mózes 20,8

Salamon templomot épít az Úrnak

(1Királyok 6; 8,22–61)

Izráel népe számára is volt egy hely, amelyet különösen is az Istennel való találkozás helyszínének tekintettek.  Kezdetben a Szent Sátor volt ez. A pusztai vándorlás alatt itt imádták Istent. Majd a letelepedés után Salamon király épített először templomot Istennek.

Salamon király követte apja, Dávid hitét. Maga is Istentől kért bölcsességet uralkodásához. Nem feledkezett meg arról sem, hogy örökségként kapott egy feladatot: neki kell felépíttetnie Jeruzsálemben a templomot, amit Dávid szeretett volna. Apja azt is meghagyta, hogyan építse fel a templomot, és előkészületeket is tett.

Salamon uralkodásának negyedik évében fogott a munkához, és hét évig tartott az építkezés Jeruzsálemben. Nagy mennyiségű cédrusfát és sok-sok nemesfémet használtak fel. Az előcsarnok, más néven udvar a nép helye volt: itt fogadták az áldást, itt hallgatták az imádságot. Beljebb haladva, a szentélyben volt az aranyból készült oltár, az arany asztal kenyerekkel és tíz arany gyertyatartó. A szentek szentje, a legszentebb rész szabályos kocka alakú helyiség volt. Itt helyezték el a szövetségládát, benne a törvénnyel. Ide a főpap is csak évente egyszer mehetett be.

Salamon temploma az izráeliek számára soha nem látott pompában ragyogott. A legfontosabb azonban az volt, hogy a templom Isten jelenlétét jelképezte számukra.

Amikor kész lett a templom, Salamon ünnepséget rendezett. Szólt a néphez és imádkozott Istenhez. Megköszönte Istennek, hogy mindig vigyázott rájuk. Kérte Őt, hogy minden körülmények között hallgassa meg népe imádságát. Végül áldást mondott Izráel népére:

 

„Áldott az Úr, aki nyugalmat adott népének, Izráelnek egészen úgy, ahogyan megígérte. Egyetlen szó sem veszett el azokból az ígéretekből, amelyeket Mózes, az ő szolgája által megígért. Legyen velünk Istenünk, az Úr, ahogyan őseinkkel volt. Fordítsa oda magához szívünket, hogy mindenben az ő útjain járjunk, és megtartsuk parancsolatait, rendelkezéseit és törvényeit, amelyeket őseinknek adott.” (1Kir 8,56kk)

 

Ma is vannak templomok, amelyek a vasárnapi istentisztelet helyszínei számunkra. Mi is találkozhatunk Istennel és egymással, hogy megünnepeljük a hetedik napot.

Templomok ma Magyarországon. Tudod-e, hol találhatók? Honnan ismered meg, hogy melyik felekezethez milyen templom tartozik?

      Bibliai kvíz

  • Ki építtette az első jeruzsálemi templomot?
  • Hány évig tartott a templom építése?
  • Milyen részekből állt a templom?
  • Mit tartottak a legszentebb részben?
  • Hogyan szól a 4. parancsolat?

        Tudod-e?

Salamon temploma kb. 30 m hosszú, 9 m széles és 15 m magasságú épület volt. Salamon nagy mennyiségű értékes faanyagot vásárolt az építéshez a tíruszi Hírám királytól. A padló ciprusfából készült, a belső falakat cédrusfával burkolták. A gazdagon díszített burkolatot színarannyal vonták be. Az Újszövetség idejének templomát Heródes templomának nevezték. Heródes nem a meglévő templomot építtette át, hanem újat emelt annak helyén.