5. SZAVAKKAL IS TISZTELHETJÜK ISTENT

     Gondold végig! Beszéljétek meg!

Mindenkinek van neve. Fontos számunkra, hogyan szólítanak. Rosszul esik, ha eltévesztik, vagy gúnyosan mondják ki nevünket.

Istennek is van neve. Amikor Mózes megkérdezte Tőle:  „Mi a neved?”, Ő ezt válaszolta: Jahve. Azaz: „Vagyok, aki vagyok.”

• Hogyan használhatjuk helyesen Isten nevét?

• Mely esetek azok, amikor nem helyesen használjuk az Ő nevét?

 

 

„Ne mondd ki hiába Istenednek,
az Úrnak a nevét!”

2Mózes 20,7

Isten nevéről és helyes használatáról szól a 3. parancsolat:

A parancsolat jelentése

  • Isten neve a Bibliában: Jahve.
  • Azt jelenti, hogy „Vagyok, aki vagyok.” Ez azt is jelenti, hogy örökké létezik.
  • Sőt, azt is, hogy Ő mindig és mindenütt ott van, ahol szükségünk van Rá.
  • Ha szeretjük Istent, tisztelettel és szeretettel szólítjuk meg Őt.
  • Isten nevét helyesen használjuk, amikor: imádkozunk, éneklünk, tisztelettel beszélünk Istenről, vagy másoknak beszélünk a hitünkről.

Dávid és Góliát

(1Sámuel 17)

A bibliai korban is voltak emberek, akik nem Istenhez méltó módon mondták ki az Ő nevét. Erről szól a következő történet is.

Dávid számára nagyon fontos volt, hogy imádságban beszélgethet Istennel. Rendkívül felháborította, amikor arról hallott, hogy a filiszteusok bajnoka Izráel népét és Istenét nap mint nap becsméreli.

Dávid Istenében bízva indult Góliát ellen. Saul király a maga páncélját adta rá, hogy védje. De hiába! Saul király páncélja szokatlannak, alkalmatlannak bizonyult számára. Saját fegyverzetével készült a harcra: vitte botját, parittyáját, öt kövecskét és szívében imádságát. A filiszteus is elindult, és egyre közelebb jött Dávidhoz, és előtte ment a pajzshordozója. Amikor a filiszteus rátekintett, megvetően nézett Dávidra, mert fiatal volt, pirospozsgás és jó megjelenésű. Ezt kérdezte a filiszteus Dávidtól:

– Hát kutya vagyok én, hogy bottal jössz ellenem?

És szidni kezdte a filiszteus Dávidot Istenével együtt. Ezt mondta a filiszteus Dávidnak:

– Gyere csak ide, hadd adjam testedet az égi madaraknak és a mezei vadaknak!

Dávid így felelt a filiszteusnak:

– Te karddal, lándzsával és dárdával jössz ellenem, de én a Seregek Urának, Izráel csapatai Istenének a nevében megyek ellened, akit te kicsúfoltál. Még ma kezembe ad az Úr…

…hadd tudja meg mindenki a földön, hogy van Isten Izráelben. És megtudja az egész egybegyűlt sokaság, hogy nem karddal és lándzsával szabadít meg az Úr. Mert az Úr kezében van a háború, és ő ad a kezünkbe benneteket.

 

Dávid ügyesen célzott a parittyájával, és homlokon találta Góliátot. A hencegő hős földre zuhant. Dávid elvette ellenfele kardját, és azzal győzte le. A nép pedig elüldözte a megrémült filiszteusokat.

Ebben a történetben Dávid helyesen használta Isten nevét. Nem mondta ki fölöslegesen. Tisztelettel szólította meg Őt, és Isten győzelemre segítette Dávidot.

               Bibliai kvíz

  • Melyik népet képviselte Góliát?
  • Mi háborította fel Dávidot?
  • Milyen fegyverekkel indult Dávid a küzdelemre?
  • Hogyan nevezzük Dávid költeményeit?
  • Hogyan szól a 3. parancsolat?

        Tudod-e?

Amikor Dávid énekelt, imádkozott Istenhez. Imádságai a Zsoltárok könyvében maradtak ránk. Dávid zsoltárai ma is segítenek abban, hogyan használhatjuk tisztelettel Isten nevét életünk különféle helyzeteiben.