5. AZ ELSŐ GYÜLEKEZET

A pünkösdi ünnepkör

Az egyházi év harmadik nagy ünnepköre pünkösdhöz kapcsolódik. A Szentlélek eljövetelének ünnepével kezdődik, és november elejéig tart. A Szentlélek munkája a szélhez hasonlít. A szelet nem lehet látni, de a hatását jól érezzük. Nem látjuk szemünkkel Isten Szentlelkét, de érezhetjük hatását az életünkben. A pünkösd ünnepe arról szól, hogy Isten munkája láthatóvá lesz a hozzá tartozó keresztyéneken.

Szélerőmű

Feladattár

  • A táblázat segítségével tekintsétek át a pünkösdi ünnepkör ünnepeit!
  • Milyen ünnepeken vettetek már részt a pünkösdi ünnepkörből?
  • Meséljétek el egymásnak élményeiteket!
  • Gondold át: látszik-e a te életeden a Szentlélek munkája? Miben látható?
  • Ti mit tehetnétek, hogy a ti gyülekezetetek vonzó legyen azok számára,
  • akik be akarnak kapcsolódni? Gyűjtsetek ötleteket csoportokban!

Az első keresztyének Antiókhiában

(Apostolok cselekedetei 11,19–26)

Az első pünkösdön Isten elküldte a Szentlelkét a tanítványokhoz. Ők erőt és bátorságot kaptak arra, hogy Krisztusról tegyenek bizonyságot. Péter prédikációjára közel 3000 ember tért meg.

Ezután Jézus többi tanítványa, követője is elindult. Hirdették az Igét a zsidóknak, majd a többi népnek is. A Jézust követők közül néhányan eljutottak Antiókhiába. Nemcsak a zsidókhoz, hanem a görögökhöz is szóltak, és hirdették az Úr Jézust. „És az Úr keze velük volt, úgyhogy sokan hittek, és tértek meg az Úrhoz. Ennek a híre eljutott a jeruzsálemi gyülekezethez, ezért kiküldték Barnabást Antiókhiába. Amikor megérkezett, és látta az Isten kegyelmét, megörült, és bátorította mindnyájukat, hogy szívük szándéka szerint maradjanak meg az Úrban; mivel derék ember volt, telve Szentlélekkel és hittel. És igen nagy sokaság csatlakozott az Úrhoz. Barnabás azután elment Tarzuszba, hogy felkeresse Sault. Amikor megtalálta, magával vitte Antiókhiába. Így történt, hogy egy teljes esztendőt töltöttek együtt a gyülekezetben, és igen nagy sokaságot tanítottak. A tanítványokat pedig Antiókhiában nevezték először keresztyéneknek.”

Az első keresztyének életére sokan felfigyeltek. Abból, ahogyan éltek, kiderült, hogy Jézushoz tartoznak.

 

 

Az első gyülekezet

(Apostolok cselekedetei 2,42.44–47)

 

Ők pedig kitartóan részt vettek az apostoli tanításban, a közösségben, a kenyér megtörésében és az imádkozásban. …

Mindazok pedig, akik hittek, együtt voltak, és mindenük közös volt. Vagyonukat és javaikat eladták, szétosztották mindenkinek: ahogyan éppen szükség volt rá. Mindennap állhatatosan, egy szívvel, egy lélekkel voltak a templomban, és amikor házanként megtörték a kenyeret, örömmel és tiszta szívvel részesültek az ételben; dicsérték Istent, és kedvelte őket az egész nép. Az Úr pedig napról napra növelte a gyülekezetet az üdvözülőkkel.

Jézus hívását ma is sokan meghallják. Keresztyén gyülekezetekben világszerte hirdetik Isten szavát. A keresztyén testvérek nem élnek mindenhol olyan módon, mint az első keresztyén gyülekezetben, de közös bennük, hogy szeretik Istent és igyekeznek Jézus tanítása szerint élni.

Tudod-e?

A pünkösdi népi hagyományokat a versengés, a küzdelem jellemzi. A pünkösdi királyválasztás, az erőpróbák arról szólnak, ki lesz a legerősebb, a győztes. Mi, keresztyének azért küzdünk, hogy Isten Szentlelkének munkája valóban látható legyen rajtunk és gyülekezeteink életén.

Pünkösdi kvíz

  • Mit ünnepelünk pünkösdkor?
  • Mi jellemezte az első gyülekezetet?
  • Hol nevezték először keresztyéneknek Jézus követőit?

„Mert nem a félelem lelkét adta nekünk Isten,

hanem az erő, a szeretet

és a józanság lelkét.”

2Timóteus 1,7