11. HAMIS ÉS IGAZ SZAVAK

„Ne tanúskodj hamisan...!”

(A 9. parancsolat)

                Feladattár

  • Vajon mire gondolhatnak a gyerekek?
  • Mondjatok mondatokat, amelyek illenek
    a képen látható gyerekek viselkedéséhez, mozdulataihoz!
  • Játsszátok el a jeleneteket először szavak nélkül! Figyeljétek meg, milyen mozdulatok segítenek a közlésben!
  • Játsszátok el a jeleneteket szavakkal is!

 

„Ne tanúskodj hamisan
felebarátod ellen!”

2Mózes 20,16

A parancsolat jelentése

Egyetlen mondattal megvigasztalhatunk, kedvre deríthetünk, vagy éppen megbánthatunk valakit. A beszédünk a szeretet eszköze és a másik ember becsületének, az igazság elferdítésének forrása is lehet. Isten ezért a beszédünkre nézve is útmutatást adott, a 9. parancsolatban.

  • Isten azt kéri, hogy ne felelj, ne válaszolj hamisan – semmilyen helyzetben.
  • A hamis szavakkal és az igazság elhallgatásával ártunk egymásnak.
  • Hamis szavak lehetnek: hazugság, híresztelés, pletyka, árulkodás, ítélkezés.
  • Az igazmondás a másik ember becsületét, jó hírnevét védi.
  • Igaz szavak: köszönetmondás, dicséret, kiállás valaki mellett, őszinte vélemény.

A Nagytanács elhatározza Jézus halálát

(János 11,45–57; Márk 14,56–64)

Jézus ellenségei is az igazság elferdítésén mesterkedtek. Azért tették ezt, hogy elítélhessék Őt. Sokféle mérlegelés, tanács, meggondolatlan és súlyos szó is elhangzott, amíg meghozták az emberi ítéletet.

 

A betániai Lázár feltámasztása erősen felkavarta az indulatokat. Sokan hittek Jézus hatalmában. A főpapok és a farizeusok megijedtek, hogy a nép Jézushoz pártol. Féltek attól is, hogy Jézus lázadást szít a rómaiak ellen, s bajba keveri őket. A zsidók vezető testülete, a nagytanács napirendre tűzte az ügyet. Így gondolkodtak:

– Mit tegyünk? Ez az ember ugyanis sok jelt tesz. Ha egyszerűen csak hagyjuk őt, mindenki hisz majd benne, aztán jönnek a rómaiak, és elveszik tőlünk a helyet is, a népet is. – Egyikük pedig, Kajafás, aki főpap volt abban az esztendőben, ezt mondta nekik:

– Ti nem értetek semmit. Azt sem veszitek fontolóra: jobb nektek, hogy egyetlen ember haljon meg a népért, semhogy az egész nép elvesszen.

Isten adta Kajafásnak ezt a gondolatot. Mondása olyan volt, mint egy jövendölés Jézus útjára nézve. A nagytanács tagjai hallgattak rá, és attól kezdve egyetértettek abban, hogy megölik Jézust. A húsvét ünnepére készülve keresni kezdték Őt, s várták, eljön-e az ünnepre.

Miután Jézust elfogták a Gecsemáné-kertben, a főpap udvarába vitték.

A főpapok pedig az egész nagytanáccsal együtt bizonyítékot kerestek Jézus ellen, hogy halálra adhassák; de nem találtak. Mert sokan tettek hamis tanúvallomást ellene, de a vallomások nem egyeztek. A főpap ekkor középre állt, és megkérdezte Jézustól:

Semmit sem felelsz arra, amit ezek ellened vallanak? Ő azonban hallgatott, és nem válaszolt semmit. Ismét megkérdezte őt a főpap:

– Te vagy a Krisztus, az Áldottnak Fia? Jézus ezt mondta:

– Én vagyok, és meglátjátok az Emberfiát, amint a Hatalmas jobbján ül, és eljön az ég felhőin. A főpap megszaggatta a ruháját, és így szólt:

Jézus imájának ábrázolása

a mai Gecsemáné-kertben

– Mi szükségünk van még tanúkra? Hallottátok az istenkáromlást. Mi a ti véleményetek erről? Azok pedig valamennyien kimondták az ítéletet, hogy méltó a halálra. Akkor némelyek leköpték őt, majd arcát letakarva ököllel ütötték őt, és ezt mondták neki:

– Most prófétálj! A szolgák is arcul verték őt.

Jézus hallgatott, amikor a legtöbb ember védte volna magát. Ő túl tudott látni az emberek igazságtalanságán. A sok-sok emberi igazságtalan szó és tett büntetését hordozta el a halálos ítéletben. Ebben a felfoghatatlan szeretetben jut el hozzánk Isten különös igazsága. Isten ártatlan Fia szenvedett a mi bűneinkért.

        Tudod-e?

Az izráeli törvények szerint két tanú egybehangzó vallomása alapján hoztak ítéletet. A tanúk szava akár életet-halált is eldönthetett. Ám a hazug szavaknak is megvolt a következményük. A hamis tanú azt a büntetést kapta, amit a vádlott kapott volna, ha igaz lett volna a vád.

                   Bibliai kvíz

  • Hogy hívták a főpapot?
  • Mi volt a főpap tanácsa?
  • Miről beszéltek a hamis tanúk?
  • Milyen vád lett végül az ítélet alapja?
  • Hogy szól a 9. parancsolat?